Концерн Daimler освоїв рентген під час краш-тесту

Краш-центр Товариства Фраунгофера, Центр досліджень по пасивній безпеці (i-protect Tech Center) в окрузі Фрайбург, що працюють в кооперації з фірмами Daimler, Bosch і поруч німецьких університетів, мають намір використовувати в своїх дослідженнях нову технологію рентгенівської фотографії під час краш-тестів ( X-ray car crash, X-CC), розроблену в Інституті високошвидкісної динаміки ім. Фраунгофера (Інститут Ернста Маха). До сих пір подібний аналіз був можливий лише в статиці.

Рентген, зроблений безпосередньо в момент деформації деталей, може багато розповісти про роботу силової структури кузова.

Перші досліди з системою X-CC, встановленої в містечку Ефрінген-Кірхен, інженери провели на простих конструкціях. Знімки показали схожість реальної деформації з математичними моделями, підтвердивши заодно методику розрахунків на міцність.

Щоб отримати рентгенівський знімок автомобіля в момент краш-тесту, авторам методики довелося не тільки побудувати великий рентгенівський апарат. Відомої винахідливості зажадала синхронізація моменту знімка з ударом, і більш того - з необхідною фазою. А оскільки процес швидкоплинний, час експозиції в порівнянні зі звичайними дослідженнями матеріалів за допомогою рентгена довелося скоротити в тисячу разів.

Далі під рентгенівські промені вчені поставили Smart, отримавши ряд цікавих зображень його структури при ударі. Виявилося навіть можливим відобразити поведінку частин манекена в момент такого тесту (нижній лівий кадр).

З новою методикою можливо зробити кілька знімків за дуже короткий час, в деталях показують роботу нутрощів машини або окремого вузла, пояснюють розробники.

Розібрати і розпиляти автомобіль після тесту можна, але постане лише кінцевий результат. Проміжні етапи деформації зазвичай залишаються за кадром. Але вони дуже цікавлять інженерів. Розібравшись в них, можна оптимізувати структуру кузова. Тепер така технологія є і буде використовуватися Даймлером для аналізу конструкцій і властивостей нових матеріалів.

Леонид Попов, drive.ru